USAAF: 27.08.1944

Dňa 27. augusta 1944 doprevádzalo viac ako 530 stíhačov formáciu stošesťdesiat osem bombardérov typu B-17 a 230 typu B-24 počas ich útoku na ciele v Ríši a Taliansku. Bombardovacie skupiny 47. a 49.BW vyzbrojené Liberatormi bombardovali železničný most vo Ferrate, viadukt v Avisiu, Venzone a Borovnici.  
„Lietajúce pevnosti” 5.BW napadli rafinériu Blechhammer-Sever, zatiaľ  čo skupiny 55. a 304.BW, vyzbrojené bombardérmi Liberator zaútočili na Južnú rafinériu. Dovedna 351 bombardérov zhodilo 296 ton bômb. Nad Slovenskom niekoľko bombardérov vracajúcich sa zo severu uskutočnilo núdzové odhodenia bômb. Štyri bomby dopadli v chotári obce Beregszeg (Šulekovo), tri explodovali severozápadne od Malženíc a dve pri obci Dvorníky, okr. Sereď.   Bomby dopadli aj medzi obcami Budmerice a Štefanová (dve bomby), jedna bomba explodovala v Oponiciach, a osem bômb explodovalo v katastri obce Mechenice vedľa samoty Vášarút majera, okr. Topoľčany. Následkom silného výbuchu uvedených bômb, boli značne poškodené všetky hospodárske budovy uvedenej samoty Podľa odhadu poškodených Gregora Urbana a spol. z Vášarút majera celková škoda činí 30 000.- Ks. Bomby dopadali aj v oblasti Turej Lúky na kopanici Belánsky, dve trhacie bomby explodovali v lese pri veľkostatku Hrušov, v katastri obce Šajdíkove Humence a Hlboké. 

Dňa 27.augusta odštartovala 97. bombardovacia skupina zo základne Amendola na svoju 340 misiu s cieľom bombardovať rafinériu Blechammer-Sever. Primárny cieľ našlo a zaútočilo na neho sedemnásť z pôvodných dvadsaťtri lietadiel skupiny. Osem minút pred dvanástou hodinou tak na severnú rafinériu dopadlo 276 kusov 500 librových (250 kg) RDX bômb.  Šesť strojov bombardovalo o 13:17 hod. zoraďovaciu stanicu v meste Pécs v Maďarsku a štyri bombardéry odhodili svoje bomby do polí počas letu. 
Medzi tými, ktoré sa nad cieľ dostali bol aj stroj B-17G-60-BO 42-102944 od 97.BG / 414.BS pomenovaný „The Old Lady“ a pilotovaný 2nd Lt. Charlesom T. Wilsonom a 2nd Lt. Albertom M. Karmanom.

2nd Lt. Charles T. Wilson, Jr. P POW - Morava
2nd Lt. Albert M. Karman CP KIA - Morava
2nd Lt. Jerome Marlow N POW - Morava
1st Lt. William B. Bower B POW - Morava
S/Sgt. John A. Fogelgren R/O POW - Morava
S/Sgt. William L. Schulz U/T - E POW - Morava
Sgt. John W. Parsons R/W POW - Morava
S/Sgt. Walter W. Furca L/W POW - Morava
Sgt. Silas M. Crase B/T EVADED 
S/Sgt. Charles T. Muller T/G POW - EVADED
S/Sgt. Wesley E. Raubolt Photo. EVADED - POW

Nad cieľom bol bombardér „The Old Lady” zasiahnutý protilietadlovým delostrelectvom.  Zaostal za formáciou a postupne strácal výšku až do 11:45 hod., kedy začal narážať na vrcholky stromov rastúcich v pohorí Javorník. Nasledoval výbuch a požiar. Bombardér dopadol tesne pod vrchom „U Strigel” v chotári obce Štiavnik, na hranici s chotárom obce Papradno. 

Pred dopadom z horiaceho lietadla vyskákali jedenásti letci. Pilot Wilson vyskočil cez bombovnicu ešte nad Moravou. Po doskoku medzi Hrádkom a obcou Dolná Lomná a určení približnej pozície celý deň putoval na juh. Po zotmení narazil na skupinku partizánov. Dali mu civilný odev, ktorý si obliekol na svoju uniformu a ukázali mu smer k Slovenským hraniciam. Pretože obyvatelia boli priateľskí, stratil obozretnosť a putoval aj za dňa. A to sa mu stalo osudným. Zajali ho na poludnie 29. augusta 1944 pri Frýdku-Místku a bol prevezený do zajateckého tábora Stalag Luft I.  

Marlow a Bowers opustili bombardér predným únikovým otvorom. Raubolt, Crase, Fogelgren, Parsons a Furca vyskočili bočným únikovým otvorom. Marlow, Bowers a Parsons boli zajatí takmer okamžite po dopade pri Frýdku-Místku an Morave. Schulz, Fogelgreen a Furca boli zajatí 3.9.1944 pri Těšíne.

Nad Moravou vyskočil z horiaceho bombardéru aj druhý pilot Albert Karman. Podľa ostatných členov posádky sa Karmanovi neotvoril padák a on zahynul dopadom na zem. Jeho mŕtve telo bolo nájdené „u Rečice“, čo bola miestna časť obce Staré Hámry, kde aj bol pochovaný. 
Tesne pred haváriou vyskočili z lietadla posledný dvaja letci. Jeden dopadol na Javorníku na mieste zvanom Bariny. Druhý letec dopadol asi 200 metrov od havárie, kde mu pomohol miestny usadlík vyslobodiť sa z popruhov padáku. Američan mu daroval všetky veci, ktoré mu však po príchode zhabali Nemci. Američan utekal do obce. Skrýval sa v osade u Nemčákov. Pravdepodobne po udaní jedného z miestnych Nemci chalupu obkľúčili, domácich vyhnali von a zapálili. Letec však bol ukrytý v močovkovej jame pod mosnicami. Keď Nemci odišli, letca vytiahli priduseného, ale živého von. Avšak otca rodiny so synom odvliekli na Gestapo, odkiaľ sa po roku vrátili s podlomeným zdravím.  
Čo sa týka identity letca, jednalo sa s najväčšou pravdepodobnosťou o Silasa Crasea. Ten sa po incidente skrýval u rodiny Pavla Rezáka v obci Štiavnik až do 1. mája 1945, kedy sovietske vojská postúpili a oslobodili osadu. Dňa 15. júna Crase dosiahol americkú ambasádu v Prahe.

Fotograf Wesley Raubolt bol poranený na tvári od popruhov padáku. Za pomoci partizánov sa dostal do Banskej Bystrice, avšak neskoro na to, aby stihol evakuačné lety. Bol zajatý v horách Nízkych Tatier v novembri 1944.

Zaujímavá udalosť v rámci leteckej vojny nad Slovenskom z pohľadu pozorovateľov so zeme sa udiala v obci Drietoma. Dňa 27. augusta 1944 asi od 11:00 hod. do 11:45 hod. preletelo nad obcou Drietoma a juhozápadne od obvodu tamojšej žandárskej stanice, okres Trenčín asi v ôsmich skupinách približne dve stovky amerických lietadiel. Lietadlá leteli od juhu smerom na sever do Protektorátu Čechy-Morava, vo výške asi 4 000 metrov. V ten istý deň medzi 12:30 hod. do 13:00 hod. sa lietadlá vracali. 
Pri návrate nepriateľských lietadiel vystrelilo slovenské protilietadlové delostrelectvo, pravdepodobne v Dubnici nad Váhom na nepriateľské lietadlá asi pätnásť výstrelov.  Jeden granát neexplodoval vo vzduchu, ale spadol do stredu obce Drietoma, kde v záhradke vdovy maloroľníka Márie Blažejovej č.d.100 v hĺbke 1,5 m vybuchol. Z granátu na mieste, kde vybuchol a v jeho okolí bolo nájdené štyridsaťsedem kusov črepín. Že to bol delostrelecký granát nasvedčujú medené pásy, ktoré ešte na črepinách zostali.

Vdova Mária Blažejová utrpela asi päťdesiat korún slovenských škody, ktorá jej bola spôsobená v záhradke na rôznej zelenine vybuchnutým granátom. Iná škoda spôsobená nebola, ani nikto neprišiel o život, taktiež nebol poranení. Ľudské životy však ohrozené boli a to v blízkych obytných domoch a aj osôb nachádzajúcich sa na blízkej ceste. I takéto udalosti a nebezpečenstvo prinášala letecká vojna v inak od priamych bojov odizolovanom zázemí.